Svadba pod vedením starejšej Vierky

Svadba pod vedením starejšej Vierky

     Všetko sa začína už pri jej prvom stretnutí so snúbencami.
Hudobna skupina jewel sk 007
     Pred svadbou sa starejšia Vierka stretne so snúbencami a oboznámi ich so zvykmi, ktoré sú súčasťou svadby. Vždy snúbencom podrobne preberie celý priebeh svadby, aby boli informovaní, ale tak isto aby aj ona získala prehľad o tom, ako si celý priebeh svadby predstavujú.


     Toto stretnutie je veľmi dôležité a nesmie sa podceňovať jeho význam. Získaním informácií sa predchádza zbytočným nedorozumeniam, trápnym situáciám a chaosu, hlavne počas oficiálnej časti.

     Počas rozhovoru je samozrejme priestor aj na rady zo strany starejšiej, získané na svadbách.
     Niektoré veci sa môžu zdať zanedbateľné, alebo zbytočné, ale na zázname kamery niekedy veľmi zle ukážu. Ale čo je horšie, negatívne ovplyvňujú priebeh svadby, čo sa potom automaticky premietne do zhoršeného konečného výsledku.

     Starejšia Vierka príde v deň sobáša do rodiny ženícha, tiež Jojo s harmonikou, kde v krátkosti urobí poďakovanie a odobierku od svadobných rodičov mladého zaťa. Vzápätí oboznámi hostí, čo sa bude diať v nasledujúcich chvíľach, kde sa ide, ako sa budú prepravovať, čo sa bude diať pri príchode k mladej neveste a pod. Od prvých slov preberá svadobné organizovanie so všetkou zodpovednosťou na svoje plecia. Vždy informuje o nasledujúcich krokoch, aby hostia boli, ako sa hovorí - IN.

     Keď sa prichádza k mladej neveste, prichádza sa s hudbou na harmonike a spevom, čo je Jojova náplň.
    Je výborné a veľmi pôsobivé, keď zaťova rodina sa zapojí do spevu a takto prichádza do dvora nevesty (samozrejme je to otázka ústretovosti svadobných hostí zo zaťovej strany). Pri dverách bytu (domu) mladej nevesty, pokiaľ sa tak dohodlo na prvom stretnutí, sa môžu urobiť tzv. prekáračky. Tam človek zažije kopec srandy a hostia sa svojimi poznámkami celkom radi zapoja do slovných poznámok. Po vstupe do bytu (domu) sa oboznámi rodina, za akým účelom prišiel svadobný sprievod a hľadá sa nevesta. Po jej privedení urobí starejšia Vierka poďakovanie rodičom (z oboch strán) a zinscenuje odobierku mladej nevesty. U nevesty, sa po odobierke popripínajú mužom pierka a prípadne sa dozdobia stužkami autá. Pri odchode od nevesty, starejšia znovu oboznámi hostí, kde sa ide na sobáš, akým spôsobom sa bude vchádzať do kostola, ako sa budú prepravovať, atď.


     Na sobáš sa dá vchádzať rôznymi spôsobmi. Jeden spôsob je, že ženích čaká nevestu pred oltárom a ona prichádza ako posledná. Vedie ju jej otec. Druhý spôsob je ten, že nevesta vchádza ku sobášu zároveň so ženíchom a vedú ich rodičia (Ženícha vedie jeho mama, nevestu jej otec). Svadobní hostia kráčajú za nimi. Alebo svadobní hostia vojdú prví a nevesta so ženíchom prichádzajú spolu so svedkami ako poslední. Vždy je to otázka dohody na prvom stretnutí, samozrejme s upovedomením pána farára, organistu, matrikárky, teda ľudí, ktorí prispievajú k samotnému sobášnemu aktu.

     Po sobáši nasledujú gratulácie. Gratulantom môže ponúkať buď družička, alebo určená osoba zákusky, alebo pálené. Odtiaľ sa väčšinou ide do miestnosti, kde pokračuje svadobná zábava. Môže to byť ale skombinované s fotením mladých. Detaily musia byť dohodnuté na prvom stretnutí a ľudia potrebujú byť priebežne informovaní o priebehu, aby nevznikal chaos.

     Po príchode do sály buď personál, alebo vedúci privíta mladomanželov aj sv. hostí.
     Niekedy v ich mene aj starejšia. Následne zablahoželá mladomanželom a rozbíja sa tanier, ako symbol rozbitých čriepkov pre šťastie. Tam sa ich spoločným zametaním dokazuje, ako budú spoločne pracovať na svojom rodinnom šťastí. Nie je na škodu nejaká vtipná poznámka. Pred odnesením nevesty v zaťovom náručí za vrch stola si ešte mladomanželia pripíjajú šampanským na svoje zdravie, spolu s tými, kto ich vítal na sále.


      Následne, po usadení hostí sa prednesie prípitok. Mal by byť krátky, výstižný a hlavne úprimný. Ak je rodina nábožensky založená, samozrejme sa uskutoční aj spoločná modlitba.

      Nasledujú príhovory k jedlu.
      Najprv sa popraje dobrá chuť k predjedlu. Bývalo zvykom, že dobrú chuť prišli popriať aj kuchárky. Mali pekné a hlavne vtipné riekanky, ktorými zabávali hostí. Dnes túto úlohu miesto nich robí starejšia, pretože pekné a veselé zvyky vymierajú.


      Keď sa začne roznášať polievka, tak počas toho rozdelí Vierka svadobnej rodine kohútika. Sú to vtipné poznámky nasmerované na nevestu, ženícha, svadobné mamky, ockov, svadobných hostí, muziku, starejšieho. Potom sa mladomanželia kŕmia svadobnou polievočkou.Je to prevzatý veselý zvyk z Podhoria. Tak vypĺňa čakanie hostí na hlavné jedlo. Podobne funguje aj hlavné jedlo.
     
     Určite tušíte, čo nasleduje po jedle. Svojím prvým manželským tancom otvoria svadobnú zábavu mladomanželia. Tu sa snažíme vytiahnuť na tanečný parket všetkých hostí. Za pomoci hostí vytvoríme kruh, v ktorom si novomanželia zatancujú aj rodičovský tanec.Po skončení manželského a rodičovského tanca je zábava otvorená, nasleduje prvé tanečné kolo.


     Po kole nasleduje prestávka, cez ktorú občas ponúkame rýmovačkami nápoje. Banketovou formou predstavujeme rodinu a každý má možnosť prísť sa zoznámiť s nevestou a ženíchom osobne a tiež si s nimi pripiť. Zároveň sa zoznamujú aj hostia medzi sebou. Takéto zoznámenie sa je veľmi dobré aj kvôli tomu, že každý sa predstavuje z očí do očí a nie pred všetkými, a tak sa neprejaví tréma.

331     Nasleduje tanec a v ďalšej prestávke môžeme vyskúšať ženícha z jeho zdatnosti a zmyslu pre humor. Je to asi päť minútový vstup, v ktorom ženích ukáže hosťom, ako rád sa zabáva a ako mu záleží na tom, aby sa oni ako hostia cítili dobre. V neposlednom rade je to vynikajúce pre ukážku na kameru, kde dokážeme ženícha vyzdvihnúť v očiach tých, ktorí pozerajú záznam zo svadby.

     Aj na nevestu príde rad. Po kole a prestávke si nevesta odskúša svoj pozorovací talent. Je to tiež veselé a ľudia sa začínajú super baviť. Netreba však mať nejaké obavy, alebo stresy. Ide o zábavu, a tak to berú aj hostia. Sú mladomanželom vďační za takéto milé spestrenie večera.

517     Takto sa ani nenazdáme a je tu polnoc. Tesne pred polnocou pokým je ešte nevestička v bielych šatách prekroja novomanželia svadobnú tortu a rozdajú ju medzi hostí. Tí si ju môžu vychutnať pri pozeraní polnočného programu, ktorý v spolupráci s družbami slobodnými dievčatami a novomanželmi predvedie hosťom. Pri snímaní vienka mladej neveste pomáhajú starejšiemu: prvý družba, družica, krstná mamka. Po odobratí vienka sa zloží ženíchovi pierko a nasleduje vykrúcanka, alebo venčekový tanec. Po tanci sa ide mladá nevesta prezliecť (niekto jej ide pomáhať) a ženích ostáva v sále. Kým sa nevesta prezlieka, ostatní ženáči ho prijímajú do cechu ženáčov. Je to akoby pánska jazda, lepšie povedané, chlapi sa pochytajú, zaspievajú si a prípadne si niečím pripijú s čerstvým ženáčom. Ženy zatiaľ môžu okolo nich urobiť kruh a s nimi veselo spievať a v kruhu tancovať.

     Keď privítame prezlečenú mladú ženu (už nie nevestu) nasleduje do rána už len tanečná zábava, aby sa všetci do sýtosti do rána vytancovali.619     

    Na záver sa patrí poďakovať. Robí to starejšia a nesmie zabudnúť na nikoho, kto akokoľvek prispel k úspešnému priebehu svadobného diania.

     Určite je toho veľa, čo sa ešte dá predvádzať na svadbe, avšak snažili sme sa predostrieť túto chronológiu ako príklad. Tú však vie starejšia Vierka pozmetiť tak, aby vyhovovala Vám, podľa vašich požiadaviek. 


Vytlačiť